Łapy, poniedziałek, 26 września 2016 r. imieniny: Justyna, Cyprian, Wawrzyniec, Łucja
gazeta łapska

Dom Kultury w Łapach Gazeta Łapska

 

lewo zamknij

Operacja bez cięcia

gazeta

O laparoskopii w łapskim szpitalu opowiada dr Hady Razak Hady i ordynator oddziału Jacek Łapiński

 

Klasyczna operacja chirurgiczna nie jest jedynym sposobem, by lekarz mógł operować. Dziś takie możliwości daje laparoskopia, czyli mało inwazyjny sposób oglądania i operowania narządów wewnętrznych. Taką techniką operuje się pacjentów na oddziale chirurgicznym w łapskim szpitalu.

 

red.: Na czym polega laparoskopia?


dr Hady Razak Hady: Laparoskopia to nowoczesna metoda diagnostyczna i zabiegowa. Pozwala ona lekarzowi oglądać i badać narządy oraz wykonywać potrzebne zabiegi bez konieczności jej szerokiego otwierania. Wystarczy, gdy wykona tylko kilka niewielkich nacięć. 
Około rok temu zaczęliśmy mało inwazyjne leczenie jelita grubego i oczywiście bez otwierania jamy brzusznej usuwamy guzy jelita grubego laparoskopowo. Mieliśmy tu już kilka przypadków, które zoperowaliśmy z powodzeniem. Takie zabiegi są wykonywane w wysokowyspecjalizowanych klinikach i ośrodkach, chociaż jest ich niewiele w całej Polsce. My możemy pochwalić się, że nasz oddział chirurgiczny jest jednym z nich.


dr Jacek Łapiński: Oprócz tego w tym roku zaczynaliśmy leczenie chorób tarczycy (które nigdy dotąd nie były wykonywane).

 

red.: Czy w Łapach jest zapotrzebowanie na tego typu operacje?


dr Hady Razak Hady: Choroby tarczycy są to choroby bardzo złożone i dosyć skomplikowane. Cały nasz region jest endemiczny wola guzkowej tarczycy. Niestety chodzi o to, że pacjenci z Łap i okolic czekają niemal rok na operację w innych ośrodkach (oczywiście nie mówię tylko o ośrodkach w Białymstoku, ale również w klinikach które robią te zabiegi chirurgiczne tarczycy w całej Polsce).
Oddział chirurgiczny w Łapach nie jest małym ośrodkiem, chociaż ludzie myślą że jest inaczej. Mamy tu 42 łóżka, a w niektórych klinikach nie ma nawet 35. Wachlarz chorób, które leczymy jest bardzo szeroki, ale też nie zapominajmy że na wysokospecjalistyczne zabiegi, które są wykonywane w Białymstoku i innych większych miastach w Polsce czeka się rok a nawet 1,5 roku. W Łapach góra miesiąc.


dr Jacek Łapiński: Laparoskopowo leczymy od 5 lat, zresztą laparoskop został zakupiony aż 12 lat temu, ale niestety kilka lat był nieużywany. Obecnie robimy dużo zabiegów na jamie brzusznej wyrostki, przepuchliny i pęcherzyki żółciowe (tradycyjnie pęcherzyków już nie robimy, nawet nie pamiętam kiedy ostatnio otwieraliśmy jamę brzuszną).

 

red.: Czy zdarzają się powikłania po zabiegu laparoskopowym?


dr Jacek Łapiński: Nie ma za dużo powikłań. Zdarzają się, nie da się tego uniknąć tak jak wszędzie, ale naprawdę nie mamy dużo komplikacji. Myślę, że to też jest bardzo ważne, że operuje trzech doświadczonych chirurgów dr Hady, dr Hrycuk i ja.

 


red.: Czy efekty waszego zaangażowania odniosły sukces?


dr Hady Razak Hady: Oczywiście. Taką technikę zabiegów, które zostały już wykonane będziemy kontynuować. Cały zespół doszedł do wniosku, że jeżeli mamy takie umiejętności i mamy sprzęt, a blok operacyjny jest w pełni przystosowany – dlaczego tego nie robić?
Plusem jest to, że ordynator jest otwarty na nowości, nie tylko pozwala ale i sam chętnie wprowadza nowe procedury.
Wyniki, które dotychczas zostały uzyskane są nie tylko zadawalające, ale nawet bardzo dobre. Pacjentki (kobiety częściej chorują na wola tarczycy niż mężczyźni), wszystkie wyszły w dobrym stanie, są usatysfakcjonowane nie tylko z zabiegu, ale i z opieki która była im zapewniona na oddziale chirurgicznym. Są zadowolone nie tylko z zespołu lekarskiego, ale i z pielęgniarskiego.
Chcę jeszcze podkreślić, że cały zespół, czy lekarski, czy na bloku operacyjnym, ma wszelkie umiejętności do tego typu zabiegów.

red.: Dziękuję za rozmowę
(rozm. kk)

2012-04-18
  1. 25 - lecie Parafii pw. św. Krzyża w Łapach

  2. Roczne stypendia Marszałka Województwa Podlaskiego

  3. XIX Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Łapach

  4. ZIMA W OGRODZIE

  1. 3 mln euro dla gminy Łapy

  2. Zespół DePe w X- Factor

  3. Sukces "Łupinianek"

  4. Zostaw swój PIT w Łapach

okladka
numer wydania: 1
data wydania: 2016-02-15
pobierz format: PDF

face

 

Kierownik Referatu Prewencji

asp. szt. Ireneusz Łapiński

zespół dzielnicowych

zobacz wszystkich

Dom Kultury w Łapach. 18-100 Łapy, ul.Nowy Rynek 15, NIP 966-05-73-936, ☎ 857152300, gazeta/fax: 858 751 854, redakcja@dklapy.pl